Kontakt

Caritas Sverige

Besöksadress: Brunnsgränd 4, 111 30 Stockholm

Postadress: Caritas Sverige, Box 2150, 103 14 Stockholm

Fax: 08-22 56 20

E-mail: caritas@caritas.se

Hemsida: www.caritas.se

Biståndskonto: Bg 900-4789

 

Ansvarig för karitativt arbete i Stockholms katolska stift / ordförande i Caritas Sverige
Henrik Alberius OP, telefon 08 - 50 55 76 70 och 073-57 230 57

E-mail: henrik.alberius@caritas.se

Ansvarig för Caritas Sveriges inlandsarbete
Pieter van Gylswyk, telefon 08 - 50 55 76 75 och 072-937 17 00

E-mail: pieter.vangylswyk@caritas.se

Ansvarig för Migration, asyl och människohandelsfrågor i Caritas Sverige
George Joseph, telefon 08 - 50 55 76 72 och 070-963 45 01

E-mail: gjoseph@caritas.se

Kontorsansvarig och insamlingsassistent
Marija Kedzo, telefon 08 - 50 55 76 74

E-mail: marija.kedzo@caritas.se

Kommunikations- och insamlingsansvarig

Olle Sylvén, telefon 070-910 00 49

E-mail: olle.sylven@caritas.se

Projektledare för EU-projektet MIND

Suzanne Jenner, telefon 08 50 55 76 89

E-mail: suzanne.jenner@caritas.se

 


Mötesplats Caritas (Rådgivning)

Mötesplatsen har stängt på Nationaldagen den 6 juni. Sommaravslutningen sker onsdagen den 13 juni 2018 kl. 10.00.

Välkomna tillbaka efter sommaren, vi öppnar igen tisdag den 4 september kl.10.00!

 

CARITAS PLACE OF ENCOUNTER (Councelling)

No classes 6 June (Swedish National Day)

Summer party before summer vacation 13 June, 10.00 AM

Welcome back after the summer – 4 September 2018, 10.00 AM


Projektansvarig för verksamheten

Marie Eidem, telefon 08 – 462 00 30 och 070-508 58 13

E-mail: marie.eidem@caritas.se

Öppet / Open: Tisdag, onsdag, torsdag / Tuesday, Wednesday, Thursday 10:00 – 15:00
Adress / Address: Blekingegatan 28 A Stockholm

T-bana / Metro: Skanstull (utgång / exit Allhelgonagatan)
Telefon / Telephone: 08 – 462 00 30

 

__________________________________________________

 

Rådgivningsbyrån för asylsökande och flyktingar

0200 - 88 00 66
Telefonrådgivning: mån - ons kl 09:00 - 11:00


Katolska Biskopsämbetet

Götgatan 68, Box 4114
102 62 Stockholm
Telefon 08 – 462 66 00
sekretariat@katolskakyrkan.se
info@katolskakyrkan.se